Уз општине Голубац, Мајданпек и Кладово на чијим се територијама простире Национални парк Ђердап, некадашњу заштитну зону, а данас део Ђердап УНЕСКО геопарка, чини и део територије општине Неготин. То је био разлог да се монографија “Национални парк Ђердап – првих 50 година”, капитално издање којим је обележено пола века постојања највећег националног парка у Србији, представи и публици у неготинској Народној библиотеци “Доситеј Новаковић”.
Промоција је организована у сарадњи са Историјским архивом Неготин, чији је директор и архивски саветник Ненад Војиновић у уводним напоменама публици представио ово, по многим карактеристикама, изузетно заштићено подручје. Како се то чуло овом приликом, монографија је резултат рада 20 аутора, пре свега запослених у ЈП „Национални парк Ђердап“ Доњи Милановац, као и сарадника из научних и институција културе у Србији, осмишљена да прикаже целокупну слојевитост и богатство Ђердапа – од природних вредности до културне баштине.
-Монографија је замишљена да покрије највећи део интересантних ствари које се налазе у подручју НП Ђердап, чак и шире, јер смо 2020. године добили статус глобалног геопарка Ђердап, под заштитом УНЕСKА. Зато смо кроз причу која траје на 365 страна и са одређеним фотографијама пробали да покријемо период од самог оснивања 1974. године и то кроз све те вредности које одликује ово подручје. Посебно смо нагласили биљни и животињски свет, биљне и животињске заједнице, али и остале основне карактеристике преко других интересантних ствари као што су праисторија, историја, археологија, културне и друге вредности, и то не само националног парка, већ и геопарка – рекао је др Ненад Радаковић, уредник ове монографије.
– Национални парк Ђердап, као природно и културно наслеђе, дубоко је урезан у идентитет источне Србије, а запослени у предузећу коме је држава поверила управљање овим заштићеним подручјем, свакодневним активностима, али и кроз издавачку делатност чији је до и ова монографија, настоје да његово богатство буде препознато и сачувано – не само у научним круговима, већ и у локалним заједницама и широј јавности – казала је Јелена Бујдић Kречковић, један од аутора текстова.
Промоција монографије „Национални парк Ђердап – првих 50 година“ није била само класично представљање, јер се захваљујући заинтересованој публици развила динамична дискусија о значају Националног и Ђердап УНЕСКО геопарка.