У Библиотеци града Београда представницима академске заједнице и институција које се баве заштитом природе, међу којима су били и представници ЈП „Национални парк Ђердап“ Доњи Милановац, представљене су две значајне публикације из области заштите природе – „Црвена књига фауне Србије V – Рибе“ и „Црвена књига фауне Србије VI – Акватични бескичмењаци“. Издавачи су Биолошки факултет Универзитета у Београду, Завод за заштиту природе Србије и Институт за мултидисциплинарна истраживања. Обе публикације представљају кључне документе за заштиту водених екосистема у Србији и резултат су вишегодишњег рада бројних стручњака. Црвеном књигом риба обухваћена је 51. угрожена врста, док Црвена књига акватичних бескичмењака описује 100 врста, од којих је 87 у категорији угрожених према IUCN критеријумима.
На промоцији су о садржају и значају публикација говорили проф. др Јасмина Kрпо Ћетковић и др Александар Хегедиш, уредници за Црвену књигу риба, као и проф. др Ивана Живић за Црвену књигу акватичних бескичмењака, док је рецензент обе публикације, проф. др Љиљана Томовић, истакла њихов изузетан научни и практични значај.
Подсетимо да Црвене књиге представљају научну базу података о врстама које су изложене опасности од изумирања и њихов је задатак да се стручним аргументима и прикупљеним научним методама истакне потреба очувања угрожених врста, укаже на недостатке у постојећем систему заштите и предложе решења којима би се могло побољшати стање или бар успорити негативни процеси.