Skip to main content

Прва година образовног програма WWФ-а зближила ученике, природу и управљаче заштићених подручја Доњи Милановац, Национални парк Ђердап – На свечаној презентацији прве „WWФ Академије за природу“ одржаној у Доњем Милановцу, 10 школских „амбасадорских“ тимова представило је резултате пројеката које су током године развијали и спроводили заједно са управљачима заштићених подручја.
Са циљем да деци и наставницима приближи важност очувања животне средине, програм академије обухватио је многе теме, укључујучи заштићена подручја, њихов значај за људе и природу, еколошки „отисак“ (односно животни стил и утицај људи на природу), као и начине активног учешћа грађана у очувању природе.
О пројекту „WWФ Академија за природу“ директор НП Ђердап, господин Лазар Митровић је рекао: „Едукација представља једно од главних оруђа заштите природе. Едукацијом се развија еколошка свест, осећај поштовања према природним и културним вредностима, увиђа значај њиховог очувања. Из тог разлога Национални парк Ђердап има развијене образовне програме намењене деци, а кроз WWФ академију, смо добили своје прве амбасадоре. Надамо се јачању сарадње у будућности.“

Филмови и позоришне представе на тему заштите природе, изградња модела заштићеног подручја у школском дрворишту, осмишљавање и продукција промотивних материјала, фото изложба, само су неки од плодова рада тимова ученика и наставника основних и средњих школа из Србије, које су осмишљавали у сарадњи са запосленима из националних паркова Ђердап, Тара и Фрушка гора, Специјалним резерватом природе Горње Подунавље и Пределом изузетних одлика Авала.
„Мисија „WWФ Академије за природу“ је да образовањем деце на тему важности очувања природе постигне сигурну и одрживу будућност за све нас. Форма предавања и едукативних активности је креативна, узбудљива и пријемчива младима, са жељом да се присетимо да је ипак природа учионица која има још пуно тога да нас научи“, изјавила је на конференцији Соња Бађура, координаторка образовних програма WWФ у Србији.
WWФ академија за природу део је образовне компоненте великог регионалног пројекта „Заштићена подручја за природу и људе“, који је започет у октобру 2015. и трајаће до октобра 2019. године, а направљен је ради побољшања комуникације са локалном заједницом, њеног укључивање у управљање заштићеним подручјима, развитка образовних програма, те туристичке понуде које ће унапредити посећеност и развој заштићених подручја.
Пројекат „Заштићена подручја за природу и људе“ се у Србији спороводи у сарадњи са националним парковима Тара, Ђердап, Фрушка Гора и ЈП „Србијашуме“ и ЈП „Војводинашуме“, а финансира га Шведска
међународна развојна агенција – Сида.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann