Савети корисника, који ће обезбедити боље управљање заштићеним подручјима кроз повезивање са локалним заједницама, основани су у три национална парка у Србији – „Тара“, „Фрушка гора“ и „Ђердап“ уз подршку WWF Адриа програма „Заштићена подручја за природу и људе“.
Министарство заштите животне средине прописало је оснивање Савета корисника у оквиру Закона о националним парковима, са циљем да се обезбеди одрживо управљање ресурсима у најзначајнијим заштићеним подручјима у Србији.
„Колико је потребно повећати број и површину заштићених подручја, толико је важно и унапредити управљање у заштићеним подручјима и зауставити неодрживо коришћење природних ресурса. За то је неопходно успоставити редовно праћење и унапређење стања биодиверзитета и добробити које екосистеми обезбеђују људима. Верујемо да ће Савети корисника у националним парковима томе допринети“ изјавила је помоћница министра сектора за заштиту природе и климатске промене у Министарству заштите животне средине Јасмина Јовић.
Савете корисника чине представници локалних самоуправа, организација и удружења чије се активности одвијају на подручју националног парка. Они ће од сада учестовати у изради планова и програма управљања националним парковима, а приоритет је да се кроз повезивање управљача и локалне заједнице обезбеди боља заштита, али и промоција тог подручја.
„Циљ успостављања Савета корисника јесте да се усагласе интереси становништва, организација, институција и предузећа из националних паркова или њихове непосредне околине. Желимо да направимо модел који ће на одржив начин повезати становништво и националне паркове, тако да успешно управљање буде свима од користи. Ако је локална заједница укључена на прави начин, могуће је боље управљање заштићеним подручјима, што доприноси и бољем очувању природе“, истакла је Душка Димовић из WWF Адриа.
Унапређење управљања заштићеним подручјима на Балканском полуострву један је од приоритета WWF Адриа, Светске организације за природу, у оквиру програма “Заштићена подручја за природу и људе” који финансира Шведска развојна агенција (Сида).
Поред сарадње са локалним становништвом и корисницима ресурса, кроз пројекат се промовишу и примери добре праксе из региона и света о начинима како локално становништво може имати друштвено-економске добробити од живота у националним парковима.